Dikkat çekici araştırma: E-sigara kalp yetmezliğine yol açıyor

Yapılan bir araştırmaya göre, e-sigara kullananların ölümcül hastalığa yakalanma olasılığı neredeyse beşte bir oranında daha fazla çıktı.

Uzmanlar, bu alışkanlığı benimseyen çok sayıda genç olduğu göz önüne alındığında bunun özellikle endişe verici olduğunu söyledi ve bunun sağlık üzerindeki sonuçlarını dikkate almaya değer olduğu konusunda uyardı.

Kalp yetmezliği, kalbin gerektiği kadar etkili bir şekilde kan pompalayamayacak kadar sertleşmesi veya çok zayıf hale gelmesiyle oluşan bir durumdur.

YÜZDE 19 DAHA FAZLA ÇIKTI

Araştırmacılar ABD’de 175.000 yetişkini izledi ve e-sigara kullananların kalp yetmezliğine yakalanma olasılığının yüzde 19 daha fazla olduğunu buldu. Yani bu kişilerden yaklaşık 3.242’sinde dört yıllık takip süresi boyunca kalp yetmezliği gelişti. Katılımcıların yaş ortalaması 52’ydi.

ABD merkezli MedStar Health’te yürütülen çalışmanın baş yazarı Dr. Yakubu Bene-Alhasan, “Giderek daha fazla çalışma, e-sigaranın zararlı etkileriyle bağlantı kuruyor ve daha önce düşünüldüğü kadar güvenli olmayabileceğini ortaya koyuyor.”

“Gördüğümüz fark önemliydi. Özellikle e-sigaraların ne kadar ilgi kazandığı göz önüne alındığında, bu araştırmanın gecikmiş olduğunu düşünüyorum.”

“Sonunda zararlı olabileceğini ve o zamana kadar zaten çok fazla zarar verilmiş olabileceğini anlamak için çok uzun süre beklemek istemiyoruz.”

“Daha fazla araştırmayla, potansiyel sağlık sonuçları hakkında çok daha fazlasını ortaya çıkaracağız ve bilgileri kamuya sunacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x